Lakásunk eladásához egyszerre 10-15 közvetítőt megbízni tipikus magyar találmány - ilyenkor az ingatlanközvetítõt úgy bízzuk meg, hogy csak akkor fizetünk neki, ha õ hozza a vevõt, egyébként, ha magunk vagy más ingatlanközvetítõ hoz vevõt, semmit sem kap.
Elvárhatjuk ezek után a közvetítõtõl, hogy pénzt, munkát, energiát fektet a mi ingatlanunk eladásába? Természetesen nem. Optimális esetben felveszi a saját adatbázisába és ha éppen valaki olyan tér be hozzá, aki pont olyat keres, akkor elhozza hozzánk. De még ez sem biztos, mert joggal tart, hogy a megbízó és a vásárló valahogy majd kicselezi, és akkor semmit sem kap.
Teljesen általános az a példa, amikor egy néni 11 darab ingatlanirodát bízott meg a lakása eladásával, és a 11 darab iroda három hónap alatt egyetlen vevõjelöltet sem hozott.
Mi lehet a háttérben?
A fenti metódussal való megbízás leginkább olyan, mintha több szobafestõt bízna meg az ember a lakása kifestésével, de azzal a feltétellel, hogy csak annak fizet, aki az utolsó négyzetmétert kifesti, a többinek semmit. Ráadásul, közli, hogy maga is beszáll majd festeni. |
Lesz olyan bolond festõ, aki a drága festéket megveszi és nekiáll hosszas munkával kifesteni a lakást?
Természetesen nem, hiszen nem lehet biztos benne, az utolsó négyzetmétert nem festi-e ki valaki más, esetleg maga a tulaj.
Összefoglalva: több ingatlanost megbízni önáltatás és kidobott energia.